Menopauza környékén miért hízunk?

Ha nem változtatsz az életmódodon, akkor is megindulhat a súlygyarapodás menopauza idején és fontos megérteni miért történik ez.
Testsúlygyarapodás okai menopauza idején:
- Az ösztrogénszint csökkenése elsősorban hasra lokalizálódó súlygyarapodáshoz vezet. Megnő a petefészekben, mellékvesében, zsírszövetben egyébként is termelődő hím nemi hormonok aránya. A tesztoszteron hormon receptorai jelen vannak a zsigeri zsír sejtjein, de az arcunk, bőrünk bizonyos területein is. A hasi zsír sejtjei is rendelkeznek ezekkel a jelfogókkal, a relatív androgén túlsúly miatt könnyebb a férfiakra jellemző "sörhasra" szert tenni. Nő az étvágy. Romlik az inzulin érzékenység, könnyebben alakul ki inzulinrezisztencia.
- Csökken az alapanyagcsere és a létfenntartáshoz szükséges energiaigény. Ez már 30 éves kor körül elkezdődik, 50 év környékén napi - 200 kcal körül mozog. Ha tehát valaki nem változtat 40-45 éves koráig életmódján (ugyanannyit eszik és mozog), akkor még egészséges táplálkozás és rendszeres testmozgás esetén is hízni fog.
Hogyan lehet fogyni menopauza alatt?
Kezdjük azzal, hogy lehet fogyni és szükséges is, ha túlsúlyunk van.
Nézzük, mit kell tenni, ha fogyni szeretnél:
Nem árulok el féltve őrzött titkot, ha azt mondom a fogyás sikere a kevesebb kalóriában rejlik. Meg kell tanulni fokozatosan kevesebbet enni!
Gyakori a fehérje bevitel hiánya. Általános, hogy ebben az életszakaszban kevésbé kívánjuk a húst. Ez önmagában nem probléma, ha más forrásból (pl. hüvelyesek, szója, magvak, gomba, tejtermékek) a szükséges megfelelő mennyiséget sikerül bevinni. A megfelelő mennyiségű fehérje véd az izom fogyása ellen, jóllakottá tesz és kevésbé alakul át zsírszövetté, mint a szénhidrát
Mivel az inzulin érzékenység romlik, ezért különösen nagy hangsúlyt kell fektetni a feleslegesen és rossz időben bevitt szénhidrátokra. Reggel és este ugyanis fehérjében gazdagabb étkezés javasolt, napközben viszonylag több szénhidrát fogyasztható (a gyümölcs evése is ebédnél elfogyasztva javasolt)
Az éjszakai evést, a napközbeni nassolást szigorúan kerülni kell!
Elengedhetetlen a mozgás, ezt nem ússzuk meg! Heti 150 perc közepes intenzitású mozgás szükséges, ha más nem is, akkor sétáljunk -jó tempósan. Ha kardiológiai probléma ennek nem áll útjában (szakvélemény szükséges), akkor időnként érdemes intenzívebben, a pulzusszámot megemelve mozogni (pl. kerékpározás, emelkedőre történő sétálás, úszás). Korlátozzuk a TV előtt eltöltött időt vagy szobakerékpározzunk ezen idő alatt. Célszerű lehet egy futógép beszerzése is.
A hasi zsír eltüntetésének nincs speciális módja, a fogyás előbb utóbb onnan is megindul. Kiemelendő: megfelelő (elég) fehérje és megfelelő minőségű (nem több) szénhidrát és a közepes intenzitású, tartós fizikai aktivitás segít elsősorban.