Hemoglobin vagy hemoglobin A1c?

Amikor meglátod a laborértékeidnél a megcsillagozott
jelöléseket, úgy érzed, mintha egy rejtélyes kódkönyvet kellene megfejtened?
Diabetológusként nem csak első alkalommal kérek hemoglobin A1c tesztet, hanem a kontrollok során rendszeresen a diabétesz kezelésének hatékonyságát ellenőrizve ezzel.
Ez egy olyan paraméter, ami nem a pillanatnyi vércukrod szintjét mutatja meg, hanem nagyjából 60-80 nap átlagos vércukorértékéről ad felvilágosítást. A hemoglobin a vörösvértest oxigénszállító alkotóeleme, meghatározza a vérsejt színét, kb 120 napig kering egy vörösvértest. A hemoglobinA1c a hemoglobin olyan alegysége, amihez a glukóz(cukor) stabilan tud kapcsolódni a vércukorszinted függvényében. Minél magasabb a vércukorszinted, annál több cukor kötődik a hemoglobinhoz(vörösvértesthez). Zárójelben jegyzem meg, hogy néhány vérzékeny vagy vérszegény betegség esetén hamis értéket ad a HgA1c.
Most akkor mindenképp rossz a becsillagozott
hemoglobinA1c?
Attól függ, hogy Számodra milyen terápiás célértéket határoztunk meg. Milyen célok elérésére törekszünk, hogy egészséged minél tovább megőrizzük és elkerüljük a szövődményeket. Egy társbetegségekkel élő, matuzsálemi korhoz közelítő páciensnél nyilván nem ugyanolyan erélyes vércukorcsökkentés a cél, mint egy középkorú, frissen felfedezett cukorbetegnél.
Jó ha tudod:
A hemoglobinA1c laborkontroll
kérése nem a diabetológus privilégiuma!
Negyedévente a háziorvosod is tudja
kontrollálni ezt az értéket.
Ne teljenek el évek egy rosszul megválasztott cukorbeteg terápiával, mert a szervezeted memóriája megjegyzi a rossz anyagcsere helyzetet, beindulnak a károsító folyamatok, amit már egy megkésett terápiával helyreállítani nem tudunk.