CGM, hogyan segítenek a vércukor önmenedzselésben?

2024.09.19
Kép forrása: https://caresensair.cgms.hu/
Kép forrása: https://caresensair.cgms.hu/

Már 2-es típusú cukorbetegek számára is elérhető.

A folyamatos glükózmonitor (CGM) rendszerek a vércukorszint folyamatos nyomon követésére szolgálnak, anélkül hogy rendszeresen ujjbegyes vérmintákat kellene venni.

Hazánkban már több szenzor is elérhető, mindegyik szenzort gyártó vagy forgalmazó cég arra törekszik, hogy CGM-je minél pontosabb, minél kisebb, minél tovább használható legyen és minél kevesebbszer kelljen kalibrálni.

A közelmúltban került a boltok polcaira a 77 Elektronika integrált (szenzor és távadó egyben) cukormonitorozó rendszere, amely 15 napon keresztül folyamatosan megjeleníti a cukoradatokat egy mobilalkalmazásban. Ez a szenzor patikában hozzáférhető bárki számára recept nélkül, így már 2-es típusú cukorbetegek is nyomon tudják követni a vércukruk alakulását a szenzor 2 hetes "élettartama" alatt. Megérthetik, tanulmányozhatják hogyan és miként reagál a szervezetük az étkezésekre, mozgásra, stresszhelyzetre stb, ezáltal hatékonyan tudják menedzselni diabeteszüket.

Teljes mértékben nem helyettesítik az ujjbegyes vércukormérést, de megkönnyítik a cukorbetegek életét. Magyarországon társadalombiztosítási támogatással egyenlőre csak 1-es típusú cukorbeteg számára érhető el.

Ha még nem hallottál a glükózmonitorozó rendszerekről, röviden felvázolom, hogyan működnek ezek a rendszerek:

1. Érzékelő

A CGM rendszer egy kis érzékelőt tartalmaz, amelyet általában a bőr alá, a szubkután szövetbe helyeznek. Az érzékelő általában egy vékony, hajlékony szál. Előre összeszerelt, egyszerhasználatos eszköz, ami egy gombnyomással felhelyezhető a felkarra. A felhelyezés menetéről oktatóvideó található a gyártó oldalán.

2. Glükóz mérési elv

Az érzékelő a glükózt kémiai reakcióval mérni tudja a sejteket körülvevő folyadékban, amely során az érzékelő felületén lévő enzimek (általában glükóz-oxidáz) reagálnak a glükóz molekulákkal. Ez a reakció elektromos jelet generál, amelyet az érzékelő feldolgoz, és amely arányos a glükóz koncentrációjával az intersticiális folyadékban.

3. Adatátvitel

Az érzékelő által mért adatokat egy külső vevőegység (általában egy okostelefonra) gyűjti össze és jeleníti meg. A mért adatokat a távadó Bluetooth kapcsolaton keresztül 5 percenként automatikusan küldi egy okostelefon alkalmazásba. Így a felhasználó valós időben nyomon követheti a cukorszint változásait. Vásárlás előtt fontos ellenőrizned milyen telefonokkal kompatibilis a szenzor!

4. Kalibrálás

Néhány CGM rendszer kalibrálást igényel, amely során a felhasználónak ujjbegyes vércukormérést kell végeznie naponta, hogy a rendszer pontosan kalibrálható legyen. Ez segít biztosítani, hogy az érzékelő és a vevőegység közötti mérési adatok pontosak legyenek.

5. Adatkiértékelés és figyelmeztetések

A CGM rendszerek képesek figyelmeztetéseket generálni, ha a vércukorszint túl magas vagy túl alacsony. Ezek az értesítések segítenek a felhasználóknak gyorsan reagálni a vércukorszint változásaira, és megelőzni a potenciálisan veszélyes állapotokat.

A CGM rendszerek jelentős előnyöket nyújtanak a vércukorszint folyamatos nyomon követésében, lehetővé téve a cukorbetegek számára, hogy még pontosabb képet kaphassanak a cukorháztartás állapotáról, ezáltal jobban kezeljék állapotukat, és csökkentsék a vércukor ingadozásaival járó kockázatokat.


Cukormentes mesék © Minden jog fenntartva 2024
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el