42 tényező, ami befolyásolhatja a vércukrod

2024.04.22

Ugyanúgy csináltam mindent, most mégis megemelkedett a vércukrom. Miért van ez? Miért van, hogy ugyanakkor ugyanazt esszük mégis máshogyan reagál rá a szervezetünk és nem ugyanakkora vércukoremelkedést tapasztalunk, ahogyan várnánk.

Vércukrodat befolyásolhatja időjárási front, elégtelen alvás, menstruációs ciklus, plusz gyógyszerszedés…
A diatribe.org szemléltető ábráját használom fel, hogy lásd mennyi tényező van hatással a vércukrunkra. 

Vércukrot befolyásoló tényezők https://diatribe.org/42-factors-affect-blood-glucose-surprising-update
Vércukrot befolyásoló tényezők https://diatribe.org/42-factors-affect-blood-glucose-surprising-update

Lehetetlenség több tucat tényezőt figyelembe venni, viszont ennek az 5 tényezőnek van legjelentősebb hatása a szervezeted vércukorszintjére:


  • A bevitt szénhidrát mennyisége

A túl sok szénhidrát a cukorbetegség ellensége. Magától értetődőnek tűnik, hogy az egyszerre bevitt nagy mennyiségű szénhidrát hatására nagyobb vércukorszint emelkedés várható. Nagyon nem mindegy viszont, hogy az adott mennyiségű szénhidrátnak mekkora része, ami lassan szívódik fel (vagyis alacsony glikémiás indexű). És itt át is tértünk a 2. tényezőre, aminek jelentős hatása van a vércukorszintedre.

  • Az elfogyasztott szénhidrát minősége

Előnyben kell részesíteni a magas rosttartalmú, lassan felszívódó szénhidrátokat. Első lépésnek az is jó ötlet, ha reggelire kerülöd a tejet és a fehér lisztből készült pékárukat.

  • Gyógyszerek időzítése

Inzulin beadás ideje mennyivel történjen hamarabb az étkezés előtt? Ez függ attól is, hogy milyen típusú inzulint használsz, mekkora az étkezés előtt mért vércukrod illetve mekkora adag szénhidrátot fogsz megenni.

  • Vércukormérés gyakorisága

Úgy fogsz tapasztalatot szerezni, ha étkezés előtt és étkezés után 1.5 órával is megméred a vércukorszinted. Új ételek kipróbálásánál illetve sportolás után (van amikor közben is) fontos vércukrot mérni és így fogod tudni, hogy a Te szervezeted hogyan reagál.


  • Testmozgás hatása 

Mozgással vércukorcsökkentést tudsz elérni. Ne dőlj le a kanapéra vacsora után, menj el sétálni (jó tempósan) vagy kerékpározz egy fél órát! A közepes intenzitású testmozgás javasolható a cukorbetegeknek is!


Nem az a cél hogy a nap 24 órájában tökéletes értéken tartsd a vércukrod. A nagy vércukorkilengéseket kell kerülni, ezt pedig úgy tudod, ha kiszámítható a napi menetrended, megtervezett az étkezésed.

Mérj, számolj, tanulj és fejlődni fogsz! 


A cikkben leírt tanácsok nem helyettesítik az orvosi konzultációt. Rendszeresen járj diabetológiai kontrollra, az orvosoddal megbeszéltek szerint.

Cukormentes mesék © Minden jog fenntartva 2024
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el